Perete správně?
Stává se vám, že z pračky vytáhnete oblečení bez tvaru, zaprané, zašedlé nebo jinak poničené? Někdy je to vinou nekvalitního kusu oblečení, ale většinou si za to můžeme sami.
Jak to tedy udělat doopravdy správně? Není to tak těžké.
Nepečujete o pračku
Buď o ni pečujete špatně nebo dokonce vůbec. Ale zanedbaná pračka se člověku odvděčí zapáchajícím nebo nevypraným prádlem.
Základem je nechat pračku po každém praní vždy pořádně vyvětrat a vyschnout. Nezapomínejte čas od času umýt zásobník na prací prášek a aviváž (výborně se na to hodí Multifunkční agent, kód 1021 a Univerzální úklidový prostředek). Po doprání zásobník otevřete, vylijte přebytečnou vodu a nechte ho větrat. Také guma kolem otvírání je součástí pračky a proto bychom ji měli občas důkladně omýt, otřít a ošetřit Prostředkem na ošetření pryže (kód: 3063).
Pračku je důležité čas od času vyčistit Čističem na pračky (kód: 3013), článek o důkladném čištění pračky najdete zde.
Perete na příliš vysokou nebo naopak nízkou teplotu
Každý ví, že vysoká teplota můžete poničit tvar oblečení, proto se na nejvyšší teplotu doporučuje prát jen utěrky, prostěradla a povlečení, ručníky nebo kapesníky. Mnozí si myslí, že praním ve studené vodě ušetří. Studená voda je sice ekologičtější, ale na druhou stranu moc dobře nevypere. Obecně je ideální oblečení prát při 40-60 stupních podle materiálu, prádlo se neponičí a opravdu vypere.
Špatné odstraňování skvrn
Skvrny je třeba pečlivě a opatrně omýt, případně použít vhodný prostředek. Podložte skvrnu čistou látkou a z druhé strany čistěte. Tak zabráníte tomu, aby se skvrna jen rozmazala. Zuřivým drhnutím můžete svůj oděv poškodit. Jaký prostředek na jakou skvrnu si přečtěte zde.
Přeplňujete pračku
Perete všechno prádlo najednou, abyste ušetřili čas? Vrchovatě naplněná pračka rozhodně nevypere prádlo tak, jak by měla. a navíc to může to vést k zaseknutí bubnu a poškození oblečení i samotné pračky. Obecně by se nám měla do prostoru mezi nejvyšší vrstvu prádla a buben vejít dlaň postavená na šířku.
Špatný výběr pracího prášku
Na trhu najdeme nepřeberné množství pracích prášků, gelů i kapslí a je jen na každém z nás jaký prostředek pro praní si vybereme. Při výběru se často omezujeme na cenu, která by zde neměla být prioritou. Důležité je složení pracího prostředku, který by neměl obsahovat příliš chemikálií. Ty mají za důsledek vyrážky, ekzémy, ale i alergie. Navíc chemické přísady mohou v pračce po čase zapáchat. Prací prostředky od Eurony neobsahují fosfáty, formaldehydy, perboráty ani chlór, takže při jejich koupi se rozhodujete jen jestli vyberete gel nebo prášek.
Špatné třídění prádla
Někteří lidé nahází do pračky všechno, co jim přijde pod ruku bez ohledu na barvu a materiál. To je ovšem velká chyba. Důležité je prádlo nejen roztřídit podle barev, ale také použít prostředek, který je určený pro konkrétní barvu. Bílé prádlo by se mělo prát pouze v prostředku na bílé prádlo (kód: 1079 nebo 1002), jedině tak docílíte zářivé bělosti. Černé prádlo by se mělo prát v přípravku určenému na černé prádlo (kód: 1010), protože jedině tak černá nevybledne. Na ostatní barevné prádlo zakupte přípravek určený pro praní barevného prádla (kód: 1047 nebo 1009). Při třídění nemusíme prát vyloženě každou barvu zvlášť, ale je důležité dávat dohromady takové barvy, které k sobě opravdu jdou. Například k modré přihoďte zelenou, nebo hnědou. Červenou barvu zase můžete doplnit růžovou nebo oranžovou.
Kromě barvy oblečení musíte věnovat pozornost i materiálu. Některé materiály je možné prát pouze na nízkou teplotu 30°, ty nejcitlivější pak dokonce jen ručně (pomůže vám Prací prostředek na ručí praní prádla, kód: 1030). Berte doporučenou teplotu praní uvedenou na cedulce každého kusu oblečení vážně, jen tak je zachováte jako nové.
Také je vhodné používat na speciální tkaniny používat speciální prostředky. Eurona má na výběr speciálky na džíny (kód: 1039), na oblečení s péřovou nebo syntetickou náplní (kód: 1037), na sportovní oblečení (kód: 1038) a na softshellové oblečení (1143).
Přeháníte to s práškem a aviváží
Zde platí pravidlo, že méně je někdy více. Nasypáním hory pracího prášku či aviváže do zásobovače rozhodně nedocílíte lépe vypraného prádla. Příliš mnoho prášku vytváří příliš mnoho pěny a ta může v některých místech jako jsou záhyby, límce nebo kapsy zadržet nečistoty. Paradoxně tak pracím práškem a praním vytvoříte ideální místo pro bakterie. Vždy se řiďte doporučeným dávkováním výrobce. Eurona má toto dávkování (další info zde):
- pracího gelu jen 20-30ml na pračku
- pracího prášku jen 35-45ml na pračku
- aviváže pouze 18ml na pračku
Při špatném dávkování aviváže se dokonce může oblečení snadněji vytahat a objevit můžeme i malé dírky. Na některé typy látek, které rychle usychají, ale špatně sají, bychom neměli aviváž používat vůbec. Takový materiál by měl tendenci sát vodu ještě méně.
Rozepnuté zipy
Před praním je třeba dobře zapnout a upevnit zipy. Ostré zoubky by mohly při praní poškodit látku.
Zapnuté knoflíčky
U knoflíčků to je právě naopak. Lepší je nechat košile rozepnuté. V opačném případě by se mohly uvolnit a odtrhnout.
Praní plavek
Plavky a všechny oděvy nebo jiné věci vyrobené z plaveckého materiálu, byste nikdy v pračce mýt neměli. Elastická vlákna myjte pouze studenou vodou a ručně.
Dáváte pračce čas na odpočinek
Některé ženy se domnívají, že používat pračku několik cyklů po sobě bez odpočinku může vést k jejímu rozbití. Ve skutečnosti je ale chytřejší prát hned po sobě bez přestávky: takový postup nám umožní využít teplo vzniklé při předchozím praní a šetří tak energii.
Myslím, že teď už budete prát správně a já vám mohu Euronu na praní jen doporučit.